roślinny kalendarz: luty

Published by

on

Na zdjęciu skrzące się żółte kwiaty, to oczary, które rozjaśniają jeszcze dość pochmurne dni.

Luty

Niby nadal ciemno i nic nie zachęca do wyjścia na dwór, ale przyroda powoli budzi się do życia. Jedną spostrzec mogą to jedynie ci o bardziej otwartym sercu, niż oczach. Gałęzie drzew i krzewów nabierają koloru, pojawiają się kwiaty, które kwiatów nie przypominają, a w tle słychać zakochane ptaki.

Żegnamy wiosnę, a witamy przedwiośnie. Zamieniamy wieńce zimowe, na te wiosenne.

Sezonowe skarby:

🥦sezonowe w warzywniaku: burak, cykoria, cebula, kapusta  jarmuż, pietruszka, ziemniaki, jabłka, czosnek, seler,  gruszka, por, marchew, czarna rzepa, brukselka, brukiew, skorzonera, salsefia, pasternak, rzepa, topinambur, jarmuż.

🍎 sezonowe dzikie: pączki i gałęzie drzew oraz krzewów owocowych na łodygówki*, owoce jałowca, jemioła, kora kasztanowca, kora i korzeń czarnego bzu, korzeń tarniny, pokrzywa, gwiazdnica. 🍄 Grzyby: białoporek brzozowy, wrośniak różnobarwny, trzęsak pomarańczowy, uszak, płomiennica zimowa.

*łodygówka, to napar z łodyg. O tej porze roku łodygi takich roślin jak porzeczki, malin, czy jeżyn, są pełne soków, a co za tym idzie – smaku i witamin. Zmiaźdż moździerzem lub płaską stroną noża kilka gałązek i zalej gorącą wodą, a otrzymasz pysz

🌼 kwitną: ranniki, przebiśniegi, oczary, ciemierniki, wawrzynki wilczełyko, leszczyny.

Co siejemy w lutym?

wysiewamy nasiona w domu

🥦 warzywa: paprykę*, bakłażany*, seler naciowy, seler, cebulę, sałatę masłową, karczochy*, kalarepę, bób, groch, szpinak, brokuły gałązkowe, pory, kapustę białą, czerwoną i pekińską, szpinak nowozelandzki.

Wysiewy najlepiej zacząć w drugiej połowie miesiąca lub nawet pod koniec. Większość z tych warzyw, po zahartowaniu, najlepiej przenieść do inspektu, szklarni, gdy wyrosną im 3-4 liście właściwe. Bób, groch, szpinak po zahartowaniu można przesadzić do gruntu.

*rośliny oznaczone gwiazdką zostają w domu aż do połowy maja.

🌼 kwiaty i zioła: lobelie, begonie, gazanie, heliotropy, lwie paszcze, lewkonie, petunie, szałwie błyszczące, żeniszki, kobeę, pelargonie, trawę cytrynową, majeranek, koper włoski.

wysiew nasion na zewnątrz

W lutym stosujemy jeszcze technikę siewu ozimego. Możesz przeczytać, co warto teraz siać na dworze, pod tym linkiem.

Chcesz przyspieszyć wiosnę? Zetnij gałęzie drzew owocowych, wstaw do wazonu z wodą i postaw je na słonecznym oknie. Po paru dniach pokój wypełni słodka woń kwiatu jabłoni, śliwy, czy wiśni.

👨‍🌾 Prace w ogrodzie

bielimy pnie i nasady konarów drzew owocowych. Zabezpiecza je to przed powstawaniem ran zgorzelinowych, które powstają na skutek dużych wahań temperatury. Przygotowuje się mieszankę z wapna i wody (1 kg wapna na 5 l wody) i dodaje krowieńca, mąki ziemniaczanej lub gliny, żeby warstwa ochronna trzymała się na drzewie dłużej. Zabieg najlepiej zacząć w grudniu i powtarzać do maja.

przeprowadzamy cięcie formujące oraz odmładzające drzew pestkowych: orzecha włoskiego, oliwka, gruszy, jabłoni, i krzewów owocowych czarnego bzu, derenia, berberysu, agrestu, porzeczek czy winorośli oraz iglaków. Wybieraj suche, pogodne dni, gdy temperatura wynosi ponad -5*C.

zawieszamy budki lęgowe dla ptaków, dokarmiamy je w razie potrzeby

wycinamy zniekształcone i suche pędy malin i jeżyn

czyścimy i przygotowujemy do sezonu szklarnie/tunele foliowe

ścinamy gałązki wierzby, jeżeli chcemy z nich wykonać płoty, pergole, łuki, tunele lub wykorzystać do zrobienia ukorzeniacza do roślin

rozmnażamy rośliny ze zdrewniałych pędów (z patyka)

W gruncie sadź ciemierniki i przebiśniegi – nie rozrywając ich bryły korzeniowej.

wspomagamy bioróżnorodność

Przebiśniegi to jeden z najsłodszych zwiastunów wiosny. Pamiętaj, że te dziko rosnące są pod ochroną i nie można ich ścinać. Jednak te z ogrodu możemy wykorzystać do takiego mini bukieciku, ponieważ przebiśniegi trzymają się dość długo jako kwiaty cięte.

🌝 Ludowa meteorologia i święta

2 lutego Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych/Dzień Mokradeł, Dzień Świstaka – przepowiadanie końca zimy w Stanach Zjednoczonych, Dzień Niedźwiedzia

10 lutego Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych

11 lutego Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

12 lutego Światowy Dzień Darwina

26 lutego Dzień Dinozaura

27 lutego Dzień Niedźwiedzia Polarnego

29 lutego Dzień Żaby

Jeżeli liście kalii uprawianej w domu wydzielają przeźroczyste krople, można się spodziewać odwilży.

Śnieżny Księżyc lub inaczej Głodny Księżyc to nazwa pełni księżyca (24 – 26 lutego 2024). Pełnia ta jest spektakularna, Księżyc wygląda imponująco i świeci bardzo jasnym światłem. Śnieżny oraz Głodny Księżyc to  nazwany nadane tej pełni przez rdzenną ludność Ameryki Północnej. O ile „śnieżny” nawiązuje do leżącego w tym czasie śniegu, jak i jasnej, białej tarczy księżyca, tak „głodny” nawiązuje do tego, co my nazywamy przednówkiem. To właśnie czas, gdy kończą się zapasy z poprzedniego roku, a pola jeszcze się nie zazieleniły, dlatego też w czasach nieurodzaju, ukazanie się tego Księżyca na niebie symbolizowało głód.

Jeżeli w Twoim ogrodzie mieszkają kury, to niedługo znów zaczną się nieść. A chyba nic nie zwiastuje wiosny bardziej, niż jajko!

4 odpowiedzi na „roślinny kalendarz: luty”

  1. Awatar Ewa Joanna
    Ewa Joanna

    A co z tymi cięciami drzew krzewów , kiedy mrozu ani widu ani slychu ?

    Polubienie

    1. Awatar roslinneporady

      To można śmiało ciąć 🙂

      Polubienie

  2. Awatar Ania
    Ania

    Dziękuję! Właśnie miałam zacząć grzebaninę w necie w poszukiwaniu tych informacji, a tu wszystko pięknie podane na tacy 😊 Pozdrawiamy serdecznie, rodzina początkujących ogrodników

    Polubienie

    1. Awatar roslinneporady

      Ooo to ja dziękuję za miły komentarz i bardzo się cieszę, że moje wskazówki się przydadzą 🙂

      Polubienie

Dodaj komentarz