Rośliny z patyka, czyli jak rozmnażać krzewy i pnącza wieloletnie

Jak praktycznie za darmo zorganizować sobie sadzonki krzewów i pnączy? Wystarczy uciąć pęd danej rośliny (lista na dole) na maksimum 20 cm. Pozbawiamy go liści – zostawiając je tylko na górze (zdjęcie nr. 2).

Końcówkę patyka warto umieścić w popiole/ukorzeniaczu/melasie/miodzie/naparze z gałązek wierzby, by mieć większe szanse na ukorzenienie. Sadzonkę umieszczamy w lekkiej ziemi/kompoście, najlepiej z dodatkiem piasku/wermikulitu, by nadać jej lekkości – dzięki temu korzeniom będzie łatwiej się rozwijać.

Zabieg ten przeprowadzamy od października do końca lutego – gdy rośliny śpią. Ziemia w doniczce powinna być ciągle wilgotna, ale nie mokra. Warto umieścić ją w miejscu chłodnym, ale osłoniętym – róg ogrodu, piwnicy, zimnej szklarni.

W ten sposób rozmnażamy: budleje Dawida (na zdjęciu), lilaki (tak zwane bzy), bez czarny, derenie, hortensje, kaliny, jaśminowce, żylistki, forsycje, irgi, pęcherznice, krzewuszki, topole, śliwy, złotokapy, porzeczki, agrest, borówki amerykańskie, winorośl, wiciokrzewy. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s