pilea peperomioides czyli pieniążek

IMG_3228

pilea peperomiowata zwana pieniążkiem


stanowisko: lubi rozproszone słońce, ale latem warto odstawić ją od mocno nagrzanych okien w głąb pokoju, bo może się poparzyć. Wyblakłe lub „pogniecione” liście mogą świadczyć o niedobrze światła lub nawozu. Warto wybrać jej ciężką doniczkę oraz podporę, ponieważ większe okazy mogą się wywracać pod ciężarem „korony”.

podlewanie: polecam podlać dużą ilością wody, a następnie zostawić, aż ziemia dobrze przeschnie. Lepiej ją nie dolać, niż przelać. Lubi wilgotne powietrze, więc przyda się zraszanie czy nawilżacz powietrza.

rozmnażanie: przez oddzielenie roślin przybyszowych (małych, wyrastających obok) od rośliny-matki. Dobrze jest poczekać, aż małe rośliny osiągną minimum 5-7 cm, a następnie odciąć je nożykiem, nożyczkami czy skalpelem pod ziemią. Ukorzeniać w wodzie, a jeżeli mają dobrze wykształcony system korzeniowy, można przenieść od razu do nowej doniczki.

utrzymanie: roślina dobra dla początkujących i zapominalskich, jednak bardzo często przelewana (liście żółkną od dołu i cała marnieje). Jednak zrzucanie pojedynczych liści jest u niej naturalne, ponieważ roślina ta wraz z wiekiem wykształca goły „pień” z liśćmi u góry. Przesadzać gdy przestanie rosnąć lub nie da się wbić palca w ziemię z powodu za dużej ilości korzeni. Pilea może zrzucać zdrowe liście gdy ma za mało światła lub za mało wody.

inne: jest to roślina, którą ofiarowuje się innym na szczęście. W Belgii zwana pannenkoeken – czyli rośliną naleśnikową.

3 myśli na temat “pilea peperomioides czyli pieniążek

  1. Właśnie od kilku dni stałam się posiadaczką swojego pierwszego pieniążka, więc artykuł w sam raz dla mnie. Mam nadzieję, że sprostam jej wymaganiom 🙂

    Polubienie

  2. Moj pieniążek oszalał po tym jak wydał na świat chyba 20 młodych. Teraz ma małe listki, które zupełnie straciły kształt, są wypukłe i pofałdowane. A traktuje go tak samo jak wcześniej. Nie mam pojęcia jak go ratować, chyba zdziczał😒

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s